Přihlásit

Na konferenci Unie vystoupily špičky justice i policie

Na vztahy mezi policií, státním  zastupitelstvím, soudy a advokáty se zaměřila letošní konference Unie státních zástupců, která se uskutečnila ve dnech 30. a 31. října na půdě Justiční akademie v Kroměříži. Konference se konala ve spolupráci se Soudcovskou unií. Náměstek nejvyššího státního zástupce Jiří Pavlík pohovořil na téma role státního zástupce v přípravném řízení. Leitmotivem přednášky ředitele Národní protidrogové centrály Jakuba Frydrycha bylo, jak vypadá každodenní vztah policistů a státních zástupců. Prezentoval mimo jiné pozoruhodné přezdívky, které mají u policie různé typy státních zástupců, a výrazy, kterými pro změnu častují žalobci různé typy policistů. Předseda Městského soudu v Praze Libor Vávra popsal svou vizi reformy soudů i trestního řádu. Advokát Pavel Uhl se ve svém příspěvku zabýval tím, zda obhájce v přípravném řízení není státním zástupcem neoprávněně přehlížen a zmínil své zkušenosti s obhajobou v trestních kauzách.

Druhý den konference vystoupili významní zahraniční hosté. Emeritní generální prokurátor Rakouska pan Werner Pleischl posluchače seznámil s rakouskou justiční reformou z roku 2008. Náměstek generálního prokurátora Slovenska Peter Šufliarsky promluvil o slovenské právní úpravě trestního řízení a především o praxi mezi tamními orgány činnými v trestním řízení. Na programu konference bylo i promítání filmu klasiků československé kinematografie Kádára a Klose jménem Obžalovaný (1964).

Konference se těšila velkému zájmu odborné veřejnosti, kromě státních zástupců se jí zúčastnili policisté a soudci, včetně prezidentky Soudcovské unie paní Daniely Zemanové.

Ondřej Šťastný

tiskový mluvčí Unie státních zástupců