Přihlásit

Na konferenci Unie se debatovalo o ochraně informací v trestním řízení

Unie státních zástupců ve spolupráci se Soudcovskou unií uspořádala ve dnech 14. a 15. listopadu 2022 na půdě Justiční akademie v Kroměříži svou tradiční konferenci, tentokrát na téma Ochrana informací v přípravném řízení. Program otevřel Jaroslav Spurný, přední investigativní novinář z týdeníku Respekt, který nastínil principy své práce s daty včetně informací citlivých a získaných ze živých trestních spisů. Je přesvědčen o tom, že kvalitní novinář používá důkazy z trestních spisů pouze k ověření zjištění získaných svou vlastní investigativní prací či jako východisko k další reportérské práci. Žurnalistika nespočívá v prosté a bezmyšlenkovité reprodukci čtenářsky chytlavých částí trestních spisů.

Svými příspěvky navázali ředitel Národní centrály proti organizovanému zločinu Jiří Mazánek a ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů Radim Dragoun. Popsali způsob, jak lze za aktuálního právního stavu chránit informace získané v trestním řízení a shodně dospěli k závěru, že silnější prevenci před nežádoucí medializací přípravného řízení by zajistila pouze změna právní úpravy.

Praxi šetření a trestání jednání spočívajících ve vynášení informací z trestního řízení v českém a mezinárodním kontextu, včetně relevantní judikatury, představili Petr Jäger, místopředseda Úřadu pro ochranu osobních údajů, a Katarína Tejnská, státní zástupkyně Nejvyššího státního zastupitelství.

Zahraniční zkušenost s ochranou informací ve vysokoprofilových případech představil prokurátor Úřadu speciální prokuratury Slovenské republiky Bohdan Čeľovský.

Konferenci uzavřel diskusní panel ve složení vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová, člen představenstva České advokátní komory Tomáš Sokol a soudce Nejvyššího soudu Roman Vicherek. Ti si vyměnili své názory na aktuální nakládání s informacemi z trestního řízení, možné důvody a motivace k jejich předávání dalším osobám, jakož i možnosti omezení nežádoucích úniků mimo trestní řízení. Shodli se na tom, že každý ze subjektů trestního řízení má možnost a může mít i specifickou motivaci k jejich vynesení, a záleží tak pouze na jejich mravní integritě a nastavení systému, zda k tomu dojde, či nikoli.

Zvláštním hostem konference byl historik a právník Lubomír Novotný, který představil svou novou knihu „Nikdy to nevzdám!“. Titul mapuje životní osudy a dobu odvážného olomouckého státního zástupce Františka Doležela (1900-1972), který se kvůli úsilí o nezávislé vyšetření tzv. Krčmaňské aféry po únoru 1948 stal vězněm komunistického režimu. Unii státních zástupců těší, že mohla vznik knihy podpořit finančním příspěvkem.