Přihlásit

Na programové konferenci Unie vystoupily špičky českého práva

Unie státních zástupců uspořádala ve dnech 7. a 8. dubna 2022 na půdě Justiční akademie v Kroměříži programovou konferenci s názvem Budoucnost státního zastupitelství. Projednávaly se hlavní změny v organizaci státního zastupitelství, jimiž je plánované zavedení funkčních období vedoucích státních zástupců, výběrová řízení na tyto posty a podrobnější podoba kariérního řádu státního zastupitelství. Na akci vystoupili předseda Nejvyššího správního soudu Karel Šimka a prezident Soudcovské unie Libor Vávra, kteří předali zkušenosti ze soudnictví, kde již výběrová řízení na místa předsedů soudů roky fungují. Pohled na veřejnou žalobu zvenčí zprostředkovali profesor Právnické fakulty Univerzity Karlovy Jan Wintr a ředitel české pobočky Transparency International Petr Leyer. Advokát a ústavní expert Pavel Uhl pohovořil o tom, jakým způsobem se v poslední dekádě judikatorně posunulo ústavněprávní postavení veřejné žaloby v ČR. Členové Výkonného výboru Unie státních zástupců Jan Scholle a Martin Novák představili návrhy programových priorit Unie státních zástupců, o nichž následně proběhla diskuse v plénu. Náměstek nejvyššího státního zástupce Jiří Pavlík informoval o pracích na novele zákona o státním zastupitelství.

Unie státních zástupců tak pokračuje ve své aktivní roli v debatě o legislativních změnách ve státním zastupitelství. Již letos v únoru o nich vedení Unie jednalo na schůzce s ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem a jeho náměstky.

Účastníci konference mezi sebou vybrali 21.700 Kč, které Unie státních zástupců předala Justiční akademii na podporu ukrajinských uprchlíků, jež akademie v současné době ubytovává. Pokud by chtěli na tento účel finančně přispět i členové, kteří se konference nemohli zúčastnit, nechť napíší na kontaktní e-mail uszua@seznam.cz, kde obdrží konkrétní instrukce.

Podrobnější zprávu naleznou členové Unie státních zástupců v neveřejné části webu. Všem zúčastněným děkujeme.

Ondřej Šťastný
viceprezident a tiskový mluvčí Unie státních zástupců