Přihlásit

Unie státních zástupců slaví 20 let

Unie státních zástupců České republiky slaví v listopadu tohoto roku 20. výročí svého založení. Jedinou stavovskou organizaci veřejných žalobců a právních čekatelů zaregistrovalo Ministerstvo vnitra dne 27. listopadu 1995.

„Začali s tím soudci, kteří si založili Soudcovskou unii. Pochopili jsme, že my potřebujeme něco podobného, tak jsem se toho organizačně ujal,“ vzpomněl letos na počátky první prezident Unie JUDr. Ctirad Löffelmann. Již v roce 1997 se Unie stala členkou Mezinárodní asociace prokurátorů a o rok později začala vydávat vlastní čtvrtletník UNION (v současnosti vychází jako ročenka). „Od počátku vzniku se Unie velice podrobně vyjadřovala zejména k rektifikaci trestněprávních norem. Začaly práce na mravním kodexu státního zástupce,“ uvedl další zakládající člen, JUDr. Jan Jakovec.

Hlavním tématem při zrodu Unie byly tehdejší neuspokojivé platové poměry. „Byl návrh na to, aby státní zástupci brali jen 70 % platu soudců, o tom se zuřivě hlasovalo v parlamentu. Přitom všude jinde na světě jsou platy soudců a žalobců víceméně stejné,“ řekl Löffelmann. Situaci se nakonec podařilo vyřešit navázáním platů státních zástupců na platy soudců v době prezidentství JUDr. Lenky Bradáčové, Ph.D. (2008 až 2014).

Tehdy se začaly aktivity USZ rozšiřovat rovněž na další aspekty postavení a činnosti státních zástupců. Do povědomí široké veřejnosti se Unie dostala především v roce 2009, kdy vyzvala nejvyšší státní zástupkyni JUDr. Renatu Veseckou, aby zvážila své další setrvání ve funkci, a to v reakci na postup státního zastupitelství v trestní kauze Jiřího Čunka. Tomuto usnesení následně vyjádřila podporu i Soudcovská unie. „Unie se stala viditelnou a začala akcentovat hodnoty jako úcta k právu, etika, odpovědnost za vlastní činy, individuální odvaha. A že se nejednalo pouze o rovinu proklamací, potvrdil i vznik Etické komise a její aktivní činnost při praktické aplikaci a výkladu Morálního kodexu. Účastí ve sporu, který vedl vrchní státní zástupce v Olomouci JUDr. Ivo Ištvan ve věci svého nezákonného odvolání z funkce stejně tak jako v obhajobě krajské státní zástupkyně v Plzni Marie Polákové proti kárné žalobě, kterou na ni podal tehdejší vrchní státní zástupce v Praze, potvrdila Unie své směřování a podporu svých členů,“ říká JUDr. Bradáčová, Ph.D.

V nedávné době se Unie státních zástupců významně podílela na podobě návrhu nového zákona o státním zastupitelství, významnou úlohu sehrála rovněž počátkem letošního roku v řešení sporů o dorovnání platů soudců a státních zástupců. Již pošesté letos Unie pořádala vlastní odbornou konferenci, tentokrát na téma Ústava a státní zastupitelství.

V době intenzivních mediálních debat o postupu státního zastupitelství v jednotlivých exponovaných trestních kauzách vidí současný prezident Unie Mgr. Zdeněk Matula jako jednu z hlavních priorit vysvětlovat veřejnosti význam a pravomoci státních zástupců v trestním řízení. Dalším cílem je větší zapojení právních čekatelů do činnosti stavovské organizace.

Dvacáté výročí si Unie státních zástupců připomene koncem letošního listopadu na slavnostním setkání v Praze.

Autor: JUDr. Ondřej Šťastný

Přílohy ke stažení